април, 2022

Подробна информация
АРМЕНИЯ И ГРУЗИЯ – КОНЯК И ВИНО Очаква Ви Кавказ – величествената загадъчна планина на Прометей. Земя, обвеяна с легенди. Земя, осеяна с безброй свидетелства за многовековна история. Земя, попила кръвта
Подробна информация
АРМЕНИЯ И ГРУЗИЯ – КОНЯК И ВИНО
Очаква Ви Кавказ – величествената загадъчна планина на Прометей. Земя, обвеяна с легенди. Земя, осеяна с безброй свидетелства за многовековна история. Земя, попила кръвта на горди и гостоприемни планинци, готови да ни разкрият сърцето си. Армения и Грузия – две познати и не толкова държави, два близки и все пак различни народа, отворили порти към древни култури и динамиката на съвременния свят и готови да ги споделят. Да повдигнем завесата заедно ! И да си кажем „НАЗДРАВЕ“ с прекрасните вина и кехлибарения коняк!
Ден 1
Сбор на групата на аерогара София в 20:00 часа. Полет София – Ереван.
Ден 2
Кацане в Ереван около 3:30 часа. Трансфер до хотела. Ранно настаняване. Късна закуска.
Арменската столица е град на 2800 години. И макар не винаги да е бил столица, през всичките години Ербуни – Ереван е в сърцето на всеки арменец. Розовият град – заради сградите от розов туф, придаващи особено сияние… Зеленият град – заради многото паркове и градини… Сърцето на Армения.
Обзорна обиколка на арменската столица: паметникът „Майка Армения“, каскадния комплекс – система от пет тераси, стъпаловидни преходи, водни каскади и цветни лехи с 50-метровия монумент на върха, свързващ централната и северната части на града; площад „Република“, прекрасната сграда на Операта, Северният булевард, Иранската джамия – един от най-старите паметници на Ереван; посещение на конячен завод с дегустация на няколко вида коняк. Вечеря. Нощувка.
Ден 3
Закуска. Посещение на манастира Хор Вирап; посещение на средновековния манастир Нораванк; посещение на птичата пещера Арени. Обяд и дегустация в семейната винарна „Старият мост“. Посещение на винарна, където ще опитаме вина, създадени по специална и технология „кахан“. Вечеря и нощувка в Ереван.
Планината Арарат е свещена за арменците. Днес тя е на територията на съседна Турция. Но може да се види най-добре от манастира Хор Вирап ( „дълбок затвор“) – свято място не само защото е в подножието на библейското плато, където според преданието спрял Ноевият ковчег, а и защото тук е началото на християнска Армения. Още може да се види подземният затвор, където цар Трцет III държал в плен Св. Григорий Просветител чак докато повярвал в неговия Бог. И така през 301 година Армения става първата страна, приела християнството като официална религия. А над мястото на някогашния затвор, където през V век бил построен малък параклис, през 642 година вече се издигал манастир, дълги години служил като главен духовен център и резиденция на Католикоса.
И още един манастир – Нораванк /Новият манастир. Седем столетия ни делят от създаването му и красивата легенда за построяването на главния храм: влюбила се в младия архитект Момик дъщерята на цар Орбелян, а той обещал, че ще благослови любовта им, ако за три години момъкът построи най-прекрасния храм на земята. Когато черквата била завършена, младият майстор седнал на купола да се порадва на красивата природа, унесен в мечти за щастливото бъдеще с прекрасната си възлюбена. Така и не усетил, кога зад него се приближил нает от царя слуга и го блъснал на земята. Опитал да се задържи за един огромен камък, но той паднал заедно с него и станал надгробният му паметник. Какво се случило с девойката историята мълчи – но гробът на младия архитект до днес напомня за таланта му и построеното от него в името на любовта.
Арени е малко и много известно с прекрасните си вина и няколко винарни село. А тук вино се правело още преди 6 100 години – това показват находки в една от пещерите край селото – Птичата. А намереното там е не само свързано с виното, но и с единствените човешки жертвоприношения на арменска територия, с най-старата жилищна и обредна култура, с намерената най-стара запазена вече много хилядолетия кожена обувка. На вашето внимание – уникалните вина на две от винарните!
Ден 4
Закуска. Посещение на катедралата Ечмиадзин – духовен и административен център на Арменската Апостолическа църква. Дегустация във винарна АЛУРИЯ. Посещение на Музея на виното. Посещение на лозята и винарна АрмАс – дегустация. Връщане в Ереван, пазар на сушени плодове. Гала вечеря. Нощувка.
Ден 5
Закуска. Отпътуване за Тбилиси /270 км. Посещение на езерото Севан, Национален парк Дилижан – кратка разходка по най-емблематичната улица на едноименния курортен град ; манастира Агарцин. Вечеря и нощувка в Тбилиси.
Севан е най-голямото сладководно езеро в Кавказкия регион и второто най-високо в света на 1900 м.н.в. Древният народ урарту го нарича „суния“, т.е. „езеро“, по-късно трансформирано в Севан. Душата на Армения.
Наричат Националния парк Дилижан Арменската Швейцария – красиво е като в планинска приказка. А градчето Дилижан е връзката между старото и новото време и очарова със старинната архитектура, вкусната храна, с присъствието на многобройни художници, артисти, писатели…. Незабравимо място!
И още една светиня – тайнствено място потънало в зеленина. Легендата разказва, че когато през Х век тук дошли първите монаси, видели високо в небето игра на орлите, приели го като знак и основали манастира, който нарекли Агарцин ( „игра на орлите“). За три столетия тук изградили три храма, тук е и гробницата на знаменитите грузински князе Багратиони….А в края на клисурата едно огромно орехово дърво, връстник на обителта, пази манастира за вечни времена.
Ден 6
Закуска. Туристическа обиколка на града – историческият център: районът Шардени, Смокиновата долина, Тифлиските серни бани (Тифлис е името на града до 1936г), мостът на мира….Куклено представление в Кривата кула.
Посещение на винарната за пенливи вина «Багратиони -1882» , дегустация. . Вечеря. Нощувка.
Създаден в средата на V век, обявен за столица от Давид Строителя в средата на дванадесетото столетие, познал нашествията на перси, араби, селджуци, руснаци – и днес Тбилиси впечатлява скрасота и величие. Гордо се извисява над града крепосттаНарикала /ще се изкачим с лифт/, от хълма с Метехския храм наблюдава поданиците си и приветства гостите на Грузия легендарният цар Вахтанг Горгасали, часовникът на старата градска кула отмерва времето….
Очарователните малки улички крият неподозирани тайни и съкровища като най-древната постройка в града – църквата Анчисхати от ІV век, величествения храм «Св. Троица» – един от най-големите в православния свят, знаменитите серни минерални бани. За най-старата от тях – Ираклиевата още през ХVІ век спорят грузинските князе и руското царско семейство, на тях се възхищават Пушкин и Александър Дюма (баща), тук се случвали най-важните събития в живота на жителите на града…
Ден 7
Закуска. Отпътуване към Източна Грузия – район Кахетия, лозята и виното…, Посещение на Телави – родният град на знаменития филмов герой Мимино, посещение на двореца на князете Чавчавадзе в Цинандали – посещение на винарска изба. Посещение на „висящата“ крепост Греми. Дегустация във винарна Киндзмараули . Посещение на винена къща – близнаци Напареули – обиколка на лозята, запознаване с традиционното винопроизводство „квеври“, дегустация на биовино. Вечеря. Нощувка в Тбилиси.
Един ден, посветен на виното и грузинските традиции. Защото Кахетия е най-винарският район на Грузия, а Телави – един от най-важните в района. Градът носи името си от брястовете край него («тела»), но всъщност около него има много лозя. Алазанската долина е не само много красива, но и плодородна. Може и да е вярна легендата за създаването на града – когато прокудени от родината си арменци получили разрешението на грузинския цар да се заселят където пожелаят – при вида на долината възкликнали «те лав» – т.е. «тук е добре» и така това възклицание останало в името на града. Само 20 – хиляден, но богат на история и паметници. и, разбира се, на вино. Съвсем наблизо в селцето Цинандали е дворецът на князете Чавчавадзе – ще разберете защо тук са гостували Пушкин и Грибоедов и защо поетът Александър Чавчавадзе е най-популярният член на княжеския род.
До селцето Греми – първата столица на Кахетинското царство, станало такова по волята на първия кахетински цар Георги в края на XV век 70 години по-късно е издигта крепостта, наречена «висящата». Въпреки изминалите години на бурни исторически събития тя все така гордо се издига на хълм над селото. И отново лозя и вино –защо ли?
Ден 8
Закуска. Отпътуване за старата столица Мцхета, посещение на храмовете Джвари (VI век) и Светицховели (XI в) ЮНЕСКО. Посещение на винарска изба Гурамишвили – дегустация. Майсторски клас за приготвяне на чурчхела. Вечеря. Нощувка в Тбилиси.
Само на 20 км западно от Тбилиси е най-старият грузински град Мцхета. И най-святото място за всеки грузинец.
Там, дето край отвесен рът
като сестри след дълъг път
прегърнати и днес шумят
Арагва и Кура, в див кът
стоеше манастир…..
Така великият Лермонтов започва знаменитата си поема „Мцири“. Манастирът, вдъхновил поета, е Джвари („кръст“), построен в зората на християнството в Грузия там, където Света Нино Кападокийска издига дървен кръст. Едно от местата за поклонение не само на грузинците.
Другото е само на няколко километра
– Светицховели („животворящият стълб“). Това е катедралният храм, съхраняващ свещения хитон, с който е бил погребан Исус. Началото му е в V век и е свързано с великия владетел Вахтанг Горгасали, днес посреща многогбройните си посетители във вида си от XI столетие. А хитонът не е единствената реликва……
И после – отново в плен на грузинското вино. И докосване до едно от любимите лакомства на грузинците – чурчхела (лахмаджун).
Ден 9
Около 2.00 ч трансфер към летището. Полет Тбилиси – София.
Националната валута на Армения е драм: 500 драма= 1,60 лв = 0,85€
Националната валута на Грузия е лари: 1 лари = 0, 65 лв 3 лари =1 €
Цена на туристически пакет на човек в двойна стая:3299 лв.
ранни записвания: 15.02.2022 – 2999 лв.
Цената включва:
– самолетен билет София – Ереван; Тбилиси – София
– 8 нощувки, в хотели 3*** / 5 в Ереван и, 3 в Тбилиси,; 8 закуски, 7 вечери ( 2 от които в национални ресторанти с богато меню и жива музика ); дегустации във винарска изба и конячен завод; дегустация на сирена; обяди и дегустации, съгласно програмата.,
– богата екскурзионна програма с местен екскурзовод на руски език и платени музейни такси;
– водач/ преводач от фирмата
– 1 бутилка вода на ден
– Безплатен WiFi по време на пътуването
– застраховка «Помощ при пътуване» с покритие 10 000 евро с вкличено покритие за COVID- 19. Туристи над 65г.доплащат 25 лв.
Цената на екскурзията не включва:
- Алкохолни напитки, различни от дегустации
- Обяди
- Единично настаняване срещу допълнителна такса от 140 евро
Препоръчаме допълнителна застраховка «Отмяна на пътуването» в «Мондиал Асистанс».
Внимание!
Пътува се със задграничен паспорт с валидност 6 месеца преди пътуването.
Деца до 18 години, пътуващи самостоятелно или с единия родител пътуват с нотариално заверено пълномощно-съгласие на родителите (оригинал и копие). Ако родителите са с различни фамилии е нужен Акт за раждане (оригинал и копие).
Съгласно изискванията на здравните власти на Армения и Грузия е необходим сертификат за ваксинация или отрицателен PCR, направен не по-късно от 72 часа преди пристигането.
За резервации, свържете се директно с Арива Травел:
info@arivaplovdiv.com
office@arivaplovdiv.com
guidesplovdiv@arivaplovdiv.com
+359 32 621 360
+359 879 260 654
“Ariva travel”
Ви пожелава приятно пътуване !
Още
Час на събитието
април 24 (неделя) 20:00 - май 2 (понеделник) 18:39
Организатор
Арива Травел ООДАрива Травъл 00Д е регистрирана в МТ с лиценз № PK 01 – 6758 и сключена застраховка „Отговорност на туроператора“ в „ЗАСТРАХОВАТЕЛНО ДРУЖЕСТВО ЕВРОИНС АД“ полица № e 037001 00003675 / 15.01.2022 г.info@arivaplovdiv.com ул. “ул. “ Княз Александър I ” 39, ет.1 офис 4 Гр.Пловдив п.к 4000