Българските винари по света е рубрика, която има за цел както да запознае винолюбителите с родни ВИНАРИ, избрали да творят вина извън България, но и да вдъхнови младите ни технолози и да им вдъхне самочувствие. Респект към всички ВИНАРИ в България и извън нея!
Запознайте се с Петър Кирилов от Северна Калифорния.
Здравейте! Как сте? Бихте ли се представили, за тези които не Ви познават?
Здравейте! Казвам се Петър Кирилов и съм роден и отраснал в Тополовград. През 2002 година завърших магистърска програма в УХТ гр.Пловдив със специалност технолог на вината. През 2005 година имах възможност да имигрирам в САЩ, където живея и работя като винар в Северна Калифорния.
Къде бяха първите Ви стъпки във винопроизводството и какво ви вдъхнови да се заемете с това?
През 2003 година имах шанса да замина за 7 месеца на intership програма в Северна Калифорния и да работя за малка фамилна винарна Truchard Vineyard, намираща се в известната долина Напа. Там бях впечатлен и очарован от начина на работа и отношението на хората към мен, всичко се обясняваше в детайли и успях да се докосна до целия процес на винопроизводство. Бих казал, че това беше момента в който реших, че искам да се занимавам с правенето на вино и бих се радвал да имам възможността да е тук.
Къде творите в момента и от кога? Кажете ни нещо повече за избата, в която работите и вината, които правите. Изпитвате ли трудности в условията на COVID-19?

В момента работя като технолог в Meadowcroft Wines, намираща се в Sebastopol, Калифорния. Започнах тук през 2008 г като в началото правихме около 3000 кашона, а към момента сме около 25000 кашона, под 3 различни бранда (Meadowcroft Wines; Thomas Henry и Camino Doro), като основно винифицираме повечето Бордо сортове грозде, а също така Гренаш, Сира, Мурведър, Петит Сира, Зинфандел и Пино Ноар, а от белите сортове правим Шардоне, Совиньон Блан, Коломбар, Ризлинг, Вионие и Русан.
Също така произвеждаме вино и за една от легендите на Индикар, пилотът A.J Foyt.
Covid-19 определено повлия на всички ни, както в професионален така и в личен план. Много от малките винарни вече изпитват финансови затруднения, включително и ние, защото много от тях продават вината си в дегустационните си зали и ресторанти, а те в момента са затворени заради пандемията.
Всички във винарната сме задължени да работим с маски и да спазваме дистанция.
През последните месеци има бум на онлайн продажбите, както и това че много винарни започнаха да правят виртуална дегустация на вино през Zoom, YouTube, Facebook live и Instagram. Определено ще се търсят нови възможности, за да компенсират финансовите загуби oт създалата се ситуация.
Къде според Вас правенето на вино е по-голямо предизвикателство и намирате ли разлика при упражняването на професията винар в България и в страната, в която работите?
За съжаление в България не ми се отдаде възможност да работя във винарския сектор, но определено съм на мнение, че тук в Щатите възможностите са много по-големи. Само тук в Калифорния се произвежда 80% от виното на цяла Америка , а тя от своя страна заема челни позиции във винопроизводството в световен мащаб. Мисля, че самата винарската индустрия на Калифорния носи около $50-$60 милиарда годишно, а това от своя страна предполага повече финанси , който се инвестират обратно в самите винарни и лозови масиви, в иновативни технологии, машини и специалисти.
Друг немаловажен фактор е и благоприятният климат тук както за нас винарите така и за целия аграрен сектор.
Тук възможностите са много по-големи, но също така и конкуренцията на пазара е голяма, така че предизвикателството го има и в двете страни, но то е различно и няма как да бъде сравнявано.
Къде остава българското вино в живота ви и какви спомени сте запечатали за себе си?
Българското вино винаги ще има място в живота, като по-малък с баща ми правихме домашно вино и ракия и ми беше доста интересно да наблюдавам целия този процес от лозето до бъчвата, и може би точно този интерес впоследствие се оказа и причината да уча, и да се занимавам с вино сега.
Осведомявате ли се какво се случва във винарския бранш в България и как?
Да, следя с интерес какво се случва във винарската индустрия в България, като участвам в няколко BG вино групи във Facebook, също така имаше и едно ТВ предаване ВИНЕНА ОДИСЕЯ, посветено на българските винарни, чиито истории следях с интерес. Не пропускам и възможността, когато съм в България, да посетя някои от тези винарни и да опитам от вината им.
Хубавото, което забелязвам в момента в България, е че в последните няколко години се създадоха малки фамилни винарни, които фокусират основно на качеството на вината, които правят. И това е правилния път за изграждане на един по-добър имидж и бъдеще на българското вино по света.
Ако трябва да представите съвременното българско вино пред Ваши приятели и колеги, как бихте го описали и кой сорт бихте избрали?
В България има доста интересни традиционни сортове като: Рубин, Димят, Мелник, но като почитател на Каберне Совиньон бих се спрял на Мавруд, от който сорт се получават по-интензивни и концентрирани вина, а от белите може би Димят ще е интересно вино да се дегустира с приятели и колеги.
Лесно ли се намират български вина в страната, в която живеете и творите?
В САЩ има доста хора, които се занимават с внос и дистрибуция на български вина и ракии, но най лесният начин е да се пазари онлайн от сайтове, които продават наши вина.
Избата, в която работите, приема ли винени туристи? Ако да, какъв процент от продажбите реализирате чрез винен туризъм?
Да, винарната ни има дегустационна зала и приема туристи в града Сонома и бих казал, че около 50% Meadowcroft бранда ни се продават там. Същото важи и за Foyt Wines, само че техният винен бар е в Speedway, Indiana, където е и самото състезание на Indycar, като те продават може би 70% от своята продукция.
Какъв съвет бихте дали и какво бихте пожелали на Вашите български колеги?
Преди всичко искам да пожелая на българските си колеги да се живи и здрави, както и успешна кампания, която ще започне скоро. Също така да са по единни и обединени, и заедно да промотират българските вина по света и у нас.
Ако сме пропуснали да попитаме нещо, което искате да споделите с нас, моля, направете го.
Това, което искам да споделя, е че имам и собствен бранд Кукери ( Kukeri Wines), който започнах през 2013 година с бутилирането на 50 кашона Каберне Совиньон, от планинския район Mount Veeder , разположен в долината Напа. Идеята ми е основно да произвеждам Каберне Совиньон и Бордо блендове от долината Напа, както и малки количества Пино Ноар и Шардоне от Сонома, като на този етап цялата ми продукция е около 2000 кашона (24 000 бутилки).
На самия етикет сам описал историята на Кукери и че е древен фестивал, свързан с всички положителни неща в живота, които ще ни донесе новата година, като здраве, берикет и щастие.
Добрата новина е, че 2018 Кукери Каберне Совиньон спечели Best of Class, Златен Медал и 100 точки от 2020 Sunset International Wine Competition.
Благодаря ви много за интервюто! Преди всичко бъдете здрави, наслаждавайте се на живота и хубавите вина, които произвеждате.
Наздраве!
Петър Кирилов
KukeriWines.com