
Винарска изба Рупел – добрият пример във винения туризъм
Виненият туризъм е най-бързо развиващият се алтернативен туризъм в света не само като предлагане, но и като търсене от туристите. Както във всеки един отрасъл, степента на развитие в различните държави е различна. Тези, в които винарските изби от години предлагат посещения и дегустации, които работят за популяризиране на отделните региони като винени дестинации, работят все по-активно в надграждане на туристическите си услуги и преживявания, диверсифицират ги постоянно, за да поддържат желанието на туристите да се завръщат.
В страни като България все още развитието се свърза с повишаване на броя на винарските изби, отворени за посещения, зараждането на интереса на местното население да опознае българското вино по по-различен начин и запознаването на чуждестранните туристи с факта, че страната ни е производител на качествени вина. За съжаление все още се срещат туроператори, за които виненият туризъм е алкохолен туризъм и се дистанцират от предлагането му.
Има винарски изби, които са надскочили първия етап на отваряне на винарната за туристи и работят активно в предлагането на по-разнообразни и интересни винени преживявания, за да привлекат тези туристи, за които виненият туризъм не е просто посещение в изба, но и да стигнат до онези, за които виното е просто напитка.
Не са малко добрите примери и те трябва да бъдат посочени, за да провокираме все повече изби да ги последват, но не да ги копират, а да стимулират креативността си, така че да направят избата и региона привлекателни за всички.
Друг съществен момент е готовността на избите да работят в партньорство с другите изби и хотели в региона, но и с оператори в туризма, а в България такова партньорско отношение за съжаление все още е рядкост на фона на много винарни отворени за посещения. Партньорството в туризма е като партньорството в търговията на вино.
Винарска изба Рупел е от избите, за които виненият туризъм е приоритетен и инвестират не само в места за посрещане на туристи, в облагородяване на веломаршрути, но и се колаборират с изби в близост, за да предложат по-комплексен продукт. Винарската изба се намира в село Долно Спанчево в близост до Кулата, само на два километра от южната ни съседка Гърция. Винарната е оборудвана със съвременни технологични производствени мощности, което им позволява да използват щадящи околната среда прийоми при отглеждане на лозята и производството на вина.
Към самата винарна има изградена малка дегустационна зала с винен магазин, където се предлагат също брошури на туристическите обекти на региона, книги за виното и винени маршрути. Тук, на голям паркинг, спират и по-големите транспортни средства при организирани пътувания. След посещение в избата, където винен гид превежда туристите по пътя виното, посетителите се отправят по изградена пътека сред лозовите масиви към туристическата част на избата – Шатото, извисяващо се над лозята. Пътят е кратък и живописен, с изградена дървена беседка, на която често се провеждат дегустации на открито, туристи могат да бъдат посрещнати с Welcome drink и дори винени пикници.
Шатото, чиято цел е единствено туристическа, позволява провеждане на различни мероприятия на открито и на закрито. Районът е изключително горещ през лятото, а климатизираната дегустационна зала осигурява жадуваната разхлада. Възможностите за събития на открито са все по-търсени от туристи и туроператори не само заради пандемичната обстановка, но и защото са все още рядкост, особено във винения туризъм. На озеленените около шатото площи с естествена сянка от дървета и в голяма дегустационна зала за 50 човека, освен дегустации могат да се организират и винени-гурме преживявания, обучителни и други срещи, с предварителна уговорка.
Мястото е изключително подходящо и за тиймбилдинги, и за провеждане на винени и сомелиерски курсове. Работейки в партньорство с винени специалисти, могат да се организират атрактивни опознавателни беседи на винена тематика в малка тематична семинарна зала, оборудвана с презентационна техника, а в кулата е разположена малка библиотека с винена литература, история за избата и други. Мероприятия за сплотяване на екипа по време на най-активния сезон – гроздобера, също са интересни, образователни и занимателни. И най-важното – собствениците са винаги отворени за нови предложения и предизвикателства, разбира се стига това да може да бъде технически обезпечено.
Винените велотурове, които организират станаха много популярни тази година. Подходящи както за индивидуални туристи, така и за групи до 10-на човека, те са свидетелство за отношението им към околната среда и за колаборацията с други изби в региона. Всяка пролет собствениците облагородяват веломаршрут, по който могат да се видят интересни видове цветя и билки, редки птици, стари над 50 годишни лозя.
За велотура, който предлагат, избата Рупел осигурява велосипеди, туристически пикник раници със сандвичи и минерална вода, гид, ако е необходимо, както и бинокъл за по-далечните гледки. Началото на маршрута е винарната Рупел, но много често се налага туристите да бъдат взети и върнати от хотел Златен Рожен, друга винарска изба в региона, като от Рупел могат да предложат такъв транспорт за групи до 10 човека. Веломаршрутът стига до биовинарна Орбелус, където е предвидена дегустация. Това приключение завършва с връщане в Рупел с дегустация или пикник сред лозовите масиви.
Страхотно разнообразие от туристически услуги. Хотелска част към избата няма, но хотел Златен Рожен е на няколко километра от Долно Спанчево, а и възможности за настаняване в Мелник, Сандански и околностите не липсват. Самият Мелник и историческите обекти и природни забележителности в района го правят силно привлекателен за туристи от страната и чужбина, а виното в региона е време да бъде представено на туристите в съвременния му облик, със своето качество, модерни технологии и визия.
Вината на избата са представени в няколко серии – Rusalii, Spancha, Philosoph и Gramatik, а зад всеки етикет стои история както на семейство Граматикови, собствениците на избата, така и история на региона, типичната флора и местен фолклор. Русалиите от Петрич, чието име носи една от винените серии, често са канени от избата, за да разкажат на туристите своите обичаи и да изиграят русалийски танци за здраве и благоденствие.
Вината на Рупел са както от характерните за региона сортове Мелник 55, Широка мелнишка лоза, Сандански мискет, Тамянка, Рубин, така и от международни сортове като Мерло, Каберне совиньон, Санджовезе, Верментино, Небиоло, Вионие, Марселан.
И за да се върнем към партньорството с операторите в туризма – на тях може да се разчита на едно коректно отношение и ценова политика, страхотно съотношение цена-качество на вината и услугата и внимание към всеки детайл. Комуникацията е лесна и бърза, а препоръките са им резонни и винаги в интерес на туристите. Постоянството в предлагането на винените им преживявания позволява на туроператорите да ги включват в програмите си и за следващата година. Тук липсва комерсиалното, а подходът към всеки е индивидуален.
Пожелаваме им успех, много доволни туристи, все повече партньори в туризма и не спирайте да се развивате!
Прочетете още резултатите от анкетата Винен туризъм в България през погледа на винения любител и пътешественик